Jak znaleźć poprzednie recepty w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)?

IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, to narzędzie, które możesz wykorzystać w szukaniu e-recept i leków, które Ci przepisano w przeszłości.

Zakładka z receptami

Po zalogowaniu na IKP zobaczysz takie kolorowe kafelki, po 3 w rzędzie. “Recepty” znajdziesz na jednym z nich po lewej, ale jest też na górze. Kliknij gdzie Ci wygodnie

    Wyskoczą Ci dwa kolejne kafelki: “Moje recepty” i “Zamówione recepty”. Klikamy pierwszy kafelek. Ten drugi to taka opcja, żeby poprosić swojego lekarza rodzinnego o nową receptę – w większości przychodni póki co ta opcja nie działa i nikt tych zamówień nie sprawdza.

    W “Moich receptach” znajdziesz:

    • e-recepty z informacjami, jak brać leki
    • papierowe recepty, które zrealizowałeś od początku 2019.

    Wyszukiwarka recept

    Na górze masz wyszukiwarkę – bardzo przydatna rzecz. Możesz wpisać nazwę leku, przychodni albo nazwisko lekarza. Dodaj jeszcze, kiedy mniej więcej dostałeś receptę – szybko znajdziesz to czego szukasz.  Jeśli już udało Ci się znaleźć ostatnią receptę na wnioskowane leki, żeby pobrać ją w formacie PDF kliknij “Zobacz receptę”, następnie “Sprawdź szczegóły tej recepty” lub “Pobierz receptę w PDF”.

        Jeśli masz problem z odnalezieniem recepty możesz też użyć opcji filtrowania ze względu na status recepty:
    • wszystkie recepty
    • wystawione
    • w przygotowaniu
    • zrealizowane
    • częściowo zrealizowane

    To przydatna opcja jeśli chcesz sprawdzić czy np. wszystkie otrzymane recepty zostały zrealizowane.

    Jeśli kupiłeś tylko część leków z recepty, możesz sprawdzić:

    • ile jeszcze masz do wykupienia
    • w której aptece zacząłeś realizować e-receptę

    To ważne, bo kolejne opakowania leku z e-recepty musisz wykupić w tej samej aptece, w które kupiłeś/aś pierwsze opakowanie.

      Ile ważna jest recepta?

      Standardowa recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia.

      Pamiętaj, że nawet przy rocznej e-recepcie musisz wykupić pierwsze opakowanie w ciągu 30 dni od wystawienia (albo od daty realizacji, którą lekarz wpisał). Jeśli się spóźnisz, dostaniesz mniejszą ilość leku – farmaceuta to przeliczy. Taka niedokończona recepta będzie widoczna jako “częściowo zrealizowana”.

      Jeśli w ogóle nie zrealizujesz e-recepty, będzie widoczna jako “wystawiona”, ale pamiętaj – każda ma swoją datę ważności. Zwykle to 30 dni, chyba że lekarz zaznaczy inaczej (max 365 dni).

      Ile leku może wydać farmaceuta w aptece?

      Farmaceuta może Ci wydać leki na 120 dni.

      W przypadku rocznej e-recepty zapas wydawanego leku również może byjednorazowa ilość wydanego leku również może wynosić maksymalnie na 120 dni według dawkowania zapisanego na recepcie. Kolejną porcję leków wykupisz po 90 dniach.