Zaburzenia gospodarki cukrowej

Diety niskowęglowodanowe znacznie zyskały w ostatnich latach na popularności. Jeśli wydaje Ci się, że taka dieta może przysłużyć się Twojemu zdrowiu, ale nie wiesz jakimi zasadami się kierować, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci mądrze zbilansować taką dietę i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

Który z wariantów wybierzesz dla siebie?

Diety niskowęglowodanowe, w tym diety ketogeniczne, opierają się na ograniczeniu udziału węglowodanów na rzecz innych makroskładników. Spożywanie mniejszej ilości węglowodanów i wybieranie ich odpowiednich źródeł (warzywa niskoskrobiowe, warzywa strączkowe), mogą wykazywać pozytywne skutki u części osób. Każda dieta eliminacyjna wymaga jednak rozsądnego planowania i odpowiedniej wiedzy żywieniowej.

Dieta ketogeniczna

Ograniczenie spożycia węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia tłuszczów i umiarkowanym spożyciu białka w diecie służy wprowadzeniu organizmu w stan ketozy. Dzięki temu, organizm uczy się wykorzystywać metabolity kwasów tłuszczowych jako źródło energii. Wybierz termin konsultacji i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.

Dieta low carb

Ograniczenie spożycia węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia tłuszczów i umiarkowanym spożyciu białka w diecie służy wprowadzeniu organizmu w stan ketozy. Dzięki temu, organizm uczy się wykorzystywać metabolity kwasów tłuszczowych jako źródło energii. Wybierz termin konsultacji i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.

Często zadawane pytania na temat diet niskowęglowodanowych:

Czy dieta keto jest skuteczna w odchudzaniu?

Dieta keto jest uważana za skuteczną w odchudzaniu. Ten efekt wiąże się głównie z wysokim indeksem sytości spożywanych w jej ramach posiłków, a co za tym idzie redukcją podjadania i sumarycznego spożycia kilokalorii. Sprzyja to kształtowaniu defizytu kalorycznego, który jest podstawą redukcji masy ciała. Warto pamiętać, że nieodpowiednio prowadzona dieta ketogeniczna może prowadzić do powstawania niedoborów pokarmowych i pogorszeniu niektórych parametrów metabolicznych. 

Czy dieta keto jest odpowiednia dla każdego?

Dieta ketogeniczna nie sprawdzi się u każdego. Jej wpływ na zdrowie i samopoczucie zależy od sposobu jej prowadzenia i wielu innych czynników osobniczych. Nieumiejętne komponowanie diety ketogenicznej, pociąga za sobą powstawanie licznych niedoborów pokarmowych i niekontrolowanym spożyciu niekorzystnych dla zdrowia w nadmiarze tłuszczów nasyconych.  Prowadzenie diety ketogenicznej wymaga w większości przypadków konsultacji ze specjalistą w dziedzinie dietetyki, a w przypadku występowania jakichkolwiek chorób także lekarzem.

Czy dieta keto może pomóc w leczeniu chorób?

Istnieją dowody i liczne przesłanki naukowe o skuteczności diety ketogenicznej w leczeniu niektórych chorób, takich jak lekooporna padaczka, choroba Alzheimera i niektóre rodzaje nowotworów. Nie należy jednak podejmować decyzji o dietoterapii samodzielnie w żadnym z tych przypadków. Niezbędna jest konsultacja dietetyczna i odpowiednie zaplanowanie jadłospisu, aby osiągnąć wyznaczone cele terapeutyczne.

Jakich produktów należy unikać na diecie keto?

W ramach diety ketogenicznej rezygnuje się ze spożycia produktów bogatych w węglowodany. W tej grupie zawierają się oczywiście rafinowany cukier, miód, syrop klonowy, słodycze, ciasta i pieczywo. Należy również unikać części owoców np. bananów, winogron oraz wszystkich owoców w formie suszonej, a także wysoskrobiowych warzyw. Odpowiednio zbilansowana dieta ketogeniczna bazuje zamiast tego na orzechach, nasionach, tłustych rybach, awokado, oliwie z oliwek i innych dobrej jakości tłuszczach roślinnych.