Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Odpowiednio zaplanowana dieta może przynieść wytchnienie od wielu przykrych objawów ze strony układu pokarmowego. Bez względu na to, z jakim problemem się zmagasz, pomogę Ci w znalezieniu jego przyczyny i wspólnie zaplanujemy postępowanie zaradcze.

Która z dolegliwości lub chorób dotyczy Ciebie?

Choroby układu pokarmowego to szeroka grupa schorzeń, mogących objawiać się na bardzo różne sposoby. Mogą dotyczyć  zaburzeń trawienia, wchłaniania składników odżywczych oraz wydalania zbednych metabolitów z organizmu. Wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjenta. Niektóre z nich (np. celiakia) mogą prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie wtedy, gdy nie zostaną w porę zdiagnozowane i leczone.

SIBO i jego objawy

SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to określenie sytuacji, w której bakterie nadmiernie kolonizują jelito cienkie. Taki stan może prowadzić do wzdęć, bólów brzucha, biegunek i zaparć, a także niedoborów składników odżywczych. Wybierz termin konsultacji i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.

Zaparcia i biegunki

Zaburzenia rytmu wypróżnień mogą negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Ich leczenie wymaga przede wszystkim poznania przyczyny dolegliwości i wdrożenia odpowiedniej interwencji. Niezbędne jest również monitorowanie postępów. Wybierz termin konsultacji i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.

Wzdęcia i uczucie pełności

Wzdęcia, uczucie pełności i tzw. przelewania się to częste objawy, mogące świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Odpowiednia interwencja żywieniowa może pomóc w ich zminimalizowaniu, a nawet cąłkowitym wyeliminowaniu. Wybierz termin konsultacji i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.

Celiakia

Celiakia (choroba trzewna) to choroba autoimmunologiczna. W odpowiedzi na spożycie glutenu, komórki odpornościowe niszczą błonę śluzową jelita. Objawami mogą być m.in. spadek masy ciała i niedobory pokarmowe, ale również mniej oczywiste zmęczenie. Wybierz termin konsultacji i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.

Często zadawane pytania na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego:

Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Ból brzucha jest bardzo niespecyfinczym objawem. Może wynikać z różnych przyczyn, np.:

  • chorób układu pokarmowego tj.: choroby wrzodowej, choroby Crohna, zespołu jelita drażliwego
  • infekcji bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych
  • nietolerancji i alergii pokarmowych
  • problemów związanych z jelitami, tj.: zaparcia, biegunka, wzdęcia
  • chorób układu moczowego
  • chorób ginekologicznych
  • niektórych chorób układu sercowo-naczyniowego
  • przewlekłego stresu

Jakie są objawy choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa to schorzenie polegające na tworzeniu się wrzodów w błonie śluzowej żołądka i/lub dwunastnicy. Objawy choroby wrzodowej mogą być różne i zależą od lokalizacji wrzodu oraz od stopnia jego zaawansowania. O jej rozwoju mogą świadczyć: ból brzucha, nudności i wymioty, zgaga i odbijanie, utrata apetytu i niezamierzony spadek masy ciała masy ciała oraz ciemne stolce. 

Jakie są sposoby leczenia choroby wrzodowej?

W leczeniu choroby wrzodowej stosuje się zwykle farmakoterapię, polegającą na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej, antybiotyków (w przypadku gdy przyczyną choroby wrzodowej jest infekcja Helicobacter pylori) oraz leków osłonowych. Leczenie choroby wrzodowej może również wymagać zmiany stylu życia, w tym unikania stresu oraz zrezygnowania z palenia papierosów i spożywania alkoholu. W przypadku krwawienia z wrzodu lub jego perforacji, niezbędne może się okazać leczenie chirurgiczne.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (ZJD) jest jednym z najczęstszych zaburzeń funkcjonalnych przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami oraz biegunkami i zaparciami, często występującymi naprzemiennie. ZJD jest zaburzeniem czynnościowym, co oznacza, że nie ma obecnie możliwości zlokalizowania żadnych zmian organicznych lub strukturalnych w jelicie, które mogłyby teoretycznie wywoływać takie objawy. Mimo to, dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego, często utrudniają lub nawet uniemożliwiają pacjentom codzienne funkcjonowanie.