Semaglutyd
Klucz do lepszej kontroli Cukrzycy Typu 2
Mechanizm Działania:
Semaglutyd działa poprzez naśladowanie działania ludzkiego hormonu GLP-1, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Zwiększa on produkcję insuliny, gdy poziom cukru we krwi jest wysoki, i zmniejsza ilość glukozy produkowanej przez wątrobę.
Substancja aktywna:
Semaglutyd jest innowacyjną substancją aktywną, używaną w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego działanie koncentruje się na regulacji poziomu glukozy we krwi.
Nazwy Handlowe tej samej substancji aktywnej:
Semaglutyd jest znany na rynku farmaceutycznym pod różnymi nazwami handlowymi, w tym Ozempic, Rybelsus i Wegovy. Każdy z tych produktów ma swoje specyficzne zastosowania i formy podawania.
Wskazania do stosowania
Lek jest przepisywany głównie osobom z cukrzycą typu 2, w celu poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Przeciwwskazania do stosowania:
Stosowanie semaglutydu jest przeciwwskazane u pacjentów z alergią na tę substancję lub którąkolwiek z pomocniczych składników leku. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u osób z chorobami trzustki lub nerek.
Działania niepożądane:
Działania niepożądane mogą obejmować nudności, biegunkę, bóle brzucha, zmniejszenie apetytu, wymioty oraz reakcje w miejscu podania zastrzyku. W razie wystąpienia niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Aktualne badania nie dostarczają wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania semaglutydu w czasie ciąży i karmienia piersią. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku w tych okresach.
Orientacyjna cena w Polsce:
Cena semaglutydu może się różnić w zależności od marki, formy leku i dawki. W Polsce, koszt leczenia preparatami zawierającymi semaglutyd może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od konkretnego preparatu i schematu leczenia.
Artykuł ten został przygotowany w oparciu o dostępną literaturę naukową i ulotki leków. Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku należy zasięgnąć porady lekarskiej. Informacje te mają na celu edukację i nie zastępują indywidualnej konsultacji medycznej.
lek. Paweł Denisiuk
- absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
- TRT Master Practitioner (Projekt Alfa - dr. Marta Mazur)
- uczestnik kursów andrologii Fundacji Procreatio
- Członek Polskich Towarzystw Naukowych:
- Andrologicznego
- Lipidologicznego
- Leczenia Otyłości
- Medycyny Stylu Życia
Jestem lekarzem z pasją
Od czasu studiów mnie wpływ hormonów na nasze zdrowie i życie. Zajmuję się m.in. otyłością, cukrzycą, optymalizacją poziomu testosteronu, PCOS, zaburzeniami lipidowymi (zbyt wysoki cholesterol), insulinoopornością i nadciśnieniem.